Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bartošova LehôtkaHľadať
 
 

Známe osobnosti

Andrej Mojžiš

Začínal v ochotníckom divadle v Bartošovej Lehôtke a v Kremnici, krátky čas pôsobil aj v Armádnom súbore Víta Nejedlého v Prahe. Od r. 1953 sa stal hercom DJGT Zvolen a v ňom pôsobí až doteraz.
Je mnohostranný herec, ktorý stvárnil množstvo žánrovo rôznorodých postáv zo svetového i domáceho repertoáru. Za päť desaťročí stvárnil 150 dramatických postáv, bol obsadený v desiatkach filmoch a televíznych inscenácií, osvedčil sa v muzikálovom žánri v banskobystrickej spevohre, jeho charakteristický hlas počuť i dnes z rozhlasových vĺn a z dabovaných filmov. O každej postave, ktorú hral si vytvoril vlastný názor, ktorý po dôkladnej konfrontácii s režisérmi a kolegami pretavil do výslednej podoby.
Majstrovstvo Andrea Mojžiša bolo obmedzené viacerými vyznamenaniami a cenami. V r. 2000 sa stal držiteľom Ceny Jozefa Kronera za celoživotné dielo. V r. 2008 získal Cenu Čestný MOTÝĽ za celoživotný prínos pre DJGT. V r. 2009 získal Cenu KVET KULTÚRY A UMENIA BBSK.

BartosovaLehotka_AndrejMojzis.jpg
Andrej Mojžiš


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Kde používate internet?
 
 
10

 
 
 
19

 
 
 
4

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka