Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bartošova LehôtkaHľadať
 
 

Zaujímavosti v obci

Pamiatky

Kostol sv. Jána Nepomuckého

Kostol stojí na staršom stredovekom základe z 15. storočia. Na pôvodnom mieste sa okolo r. 1328 nachádzalo hradisko. Malo strážiť prístup do Kremnice z obce Jalná a Jastrabá. Neskôr na tomto mieste postavili kostol, ktorý v časoch tureckého nebezpečenstva (okolo r. 1526), obohnali múrom v dĺžke 112 m a výške 2 m. Tu sa ľudia uchyľovali, keď sa blížil nepriateľ.
V súčasnosti ladený v barokovom štýle, iba konštrukcia klenby je gotická. Hlavný oltár z polovice 18. stor. s ústredným obrazom sv. Jána Nepomuckého. Zachovalý je aj drevený orgánový chór. Na vchodových drevených dverách je ručne tepané kovanie. Vo zvonici sa nachádzajú štyri zvony jeden z r. 1673, ďalší z r. 1743 a ostatné dva z 20. stor. K múru pri vchode je pristavaná kaplnka.
Obec má kostol na strmom kopci, okolo neho bol cintorín obohnaný múrom. Bol postavený v r. 1732 na náklady Imricha Eszterházyho. Matrika Jastrabskej fary v r. 1694 datuje v Bartošovej Lehôtke 228 katolíkov a 4 židov. Na kázaní sa používal slovenský jazyk. V obci nie je a nikdy nebola fara. Prvým kňazom pôsobiacim vo farnosti bol Oreus Lukáč, ktorý začal svoju pôsobnosť v r. 1559.

Kostol sv. Jána Nepomuckého predstavuje najstaršiu stavbu v obci.

BartosovaLehotka_kostol_sv_j_nepomuckeho.jpg
BartosovaLehotka_kostol_sv_j_nepomuckeho2.jpg
Kostol sv. Jána Nepomuckého

 

Ľudový dom

Pamiatkovo chránený objekt je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatok. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bol dom s charakteristickými architektonickými prvkami rekonštruovaný ako jediný pôvodný zachovaný v obci a aj širšom okolí. Z tohto dôvodu sa stal aj muzeálnou expozíciou, prezentujúcou tradičné zariadenie ľudovej izby z okolia Kremnice. 
Ľudový dom z polovice 19. storočia bol roľníckou usadlosťou. V okolí Kremnice je posledný kompletne zachovaný dom hornotekovského typu ľudovej architektúry. Do r. 1969 bol obytný a po smrti majiteľa ostal tri roky neobývaný. S cieľom zachovať objekt pre budúce generácie ako jedinečnú ukážku ľudovej architektúry baníckej oblasti Kremnice ho odkúpila okresná pamiatková správa v Žiari nad Hronom. 
Slovenský zväz žien usporadúval v dome o.i. verejné páračky a pripravoval v ňom masky pre fašiangové slávnosti.

BartosovaLehotka_slameny_dom.jpg
Ľudový dom

 

Socha sv. Jána Nepomuckého

Socha po rekonštrukcii bola premiestnená a v súčasnosti sa nachádza pri hlavnej ceste, obchádzajúcej obec. Jej súčasťou sú obradové kamenné stĺpiky so soškami a z dreva kresaný kríž. Ohradená je umeleckou kováčskou ohrádkou. Každý rok 16.5 na sviatok sv. Jána Nepomuckého sa pri nej koná pobožnosť.
Sv. Ján Nepomucký bol mučeník katolíckej cirkvi. Je uctievaný ako mučeník spovedného tajomstva a patrón pri prírodných pohromách a povodniach. Jeho vyobrazenie možno nájsť na mnohých miestach, predovšetkým na mostoch.
Socha je dielo Brokofovho vyobrazenia - rochete, s biretom na hlave a piatimi hviezdami okolo nej, v ruke drží kríž a tiež palmovú ratolesť. Palma je symbolom víťazstva, hviezdy zastupujú legendu, podľa ktorej vltavskí rybári našli po smrti Jánove telo, prípadne päť rán Kristových. Písmená latinského tacui znamenajú - mlčal som. Hviezdy okolo hlavy sú atribút medzi svätcami veľmi zvláštny, pretože s hviezdami okolo hlavy je zobrazovaná iba Panna Mária.

BartosovaLehotka_socha_sv_j_nepomuckeho.jpg
Socha sv. Jána Nepomuckého


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Kde používate internet?
 
 
10

 
 
 
19

 
 
 
4

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka