Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bartošova LehôtkaHľadať
 
 

Slovenský orol

Slovenský Orol je samostatným dobrovoľným a nepolitickým združením dospelých, detí mládeže bez vekového obmedzenia zameraného na telovýchovnú, športovú a turistickú činnosť doplnenú o kultúrnu, osvetovú, výchovnú činnosť s dôrazom na kresťanskú hodnotovú orientáciu, tradície sv. Cyrila, Metoda a Gorazda.

Naši patróni:
cyril_metod.jpg
Sv. Cyril a Metod – apoštoli Slovienov

Pochádzali zo vznešenej rodiny. Ich otec Lev bol vysoký vojenský hodnostár, zástupca vojvodcu slovanskej provincie. Starší brat Metod sa narodil v roku 815. Študoval na vojenskej škole po skončení sa stal správcom slovienskej provincie neďaleko Solúnu. Konštantín, ktorý neskoršie prijal meno Cyril sa narodil roku 827.Dokončil svetské a cirkevné štúdiá. Ponuku vysokého svetského úradu odmietol a rozhodol sa pre duchovnú cestu života. Stal sa kňazom a knihovníkom pri chráme Božej múdrosti a neskôr tajomníkom a archivárom carihradského patriarchu Ignáca. Tento spôsob života ho neuspokojoval a preto odišiel do samoty kláštora aby sa onedlho vrátil a začal pôsobiť ako profesor filozofie na cisárskej škole a odtiaľ sa traduje jeho prímenie „filozof“. Bolo to už v roku 862 kedy prišla žiadosť z Veľkej Moravy o vyslanie misionárov, ktorí by hlásali vieru v reči zrozumiteľnej Slovienov. Cisár Michal III. vybral na túto úlohu práve solúnskych bratov Konštantína – Cyrila a Metóda. Okrem učenosti a mravnej bezúhonnosti pri vyberaní vhodných misionárov pre slovanské kmene rozhodla ich znalosť reči Slovanov, ktorú získali už v mladosti, keď ich otec Lev bol predstaveným slovanskej kolónie v Solúne.

 

Dielo solúnskych bratov na Veľkej Morave

              Na svoju misiu sa dôkladne pripravili. Vytvorili abecedu slovienskeho písma – hlaholiku a do slovienčiny preložili evanjeliár i potrebné liturgické knihy. Na Veľkú Moravu priniesli aj ostatky svätého Klementa, pápeža a mučeníka. Prišli v sprievode niekoľkých mladíkov, pravdepodobne zo slovanských rodín žijúcich v Grécku.

 

Slovienska liturgia a problémy s jej uvedením

              Používanie slovienčiny narazilo na veľký odpor u franských kňazov a po vyhrotení sa stalo, že bratia sa odobrali do Ríma k pápežovi, aby vysvetlili a obhájili svoje účinkovanie medzi Slovienmi. Pápež Hadrián II. ich vypočul a presvedčil o ich pravovernosti a potvrdil aj sloviensku reč ako bohoslužobnú. V čase pobytu prijal Metod kňazské svätenie. Konštantín vedomí si svojho zhoršujúceho sa zdravotného stavu vstúpil do kláštora a prijal rehoľné meno Cyril a po 50-tych dňoch ťažkej choroby poručil svoju dušu Stvoriteľovi. Zomrel 14.2.869 vo veku 42 rokov. Metoda na žiadosť Rastislava a Svätopluka pápež Hadrián II. vymenoval biskupom neskôr arcibiskupom a pápežským legátom. Po návrate na Veľkú Moravu ho čakali ale nemilé prekvapenia: namiesto Rastislava vládol Svätopluk, ktorý sa postupne začal správať nepriateľsky a vtedy nemecký biskupi zajali Metoda a odvliekli ho do Bavorska. Tam ho odsúdili a uväznili. Pápež Ján VIII. poslal do Nemecka svojho delegáta a pohrozil kráľovi Ľudovítovi cirkevnou kliatbou a tak isto pokarhal aj nemeckých biskupov, ktorí sa previnili proti Metodovi. Ten strávil vo väzení dva a pol roka. Metod však v roku 880 musel ísť znova do Ríma vysvetľovať svoje učenie i dôvody používania slovienčiny pri svätej omši. Pápež prijal jeho vysvetlenie a schválil mu jeho činnosť.
              Svätý Metod pred svojou smrťou ustanovil svojho nástupcu jedného z domácich kňazov, Gorazda. Vyčerpaný námahou, cestami a útrapami od neprajníkov zomrel 6.apríla 885 vo veku 70 rokov.
              Svätých Cyrila a Metoda považujeme za duchovných otcov nášho národa. Zaslúžili sa rozhodujúcou mierou o vznik našej národnej kultúry. Postavili základ písomníctva a literatúry. Pre ich veľké zásluhy evanjelizácie a obohatenie kultúry ich Svätý Otec.

 

              Ján Pavol II. ich ustanovil za spolupatrónov Európy. Dôležitým prvkom odkazu je aj úcta k Panne Márii, ktorú vložili do sŕdc našich predkov.


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Kde používate internet?
 
 
10

 
 
 
19

 
 
 
4

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka