Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bartošova LehôtkaHľadať
 
 

Príroda a okolie

Jastrabska skala

je výrazný geologický objekt na pravej strane cesty zo Žiaru nad Hronom do Kremnice nad obcou Bartošova Lehôtka. Od cesty je pozorovateľná ešte Mala Skala, ktorá sa nachádza cca 200 metrov na sever. Jastrabska skala je pomenovaná po obci Jastraba, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti tejto skaly. Výrazný tvar skaly bol vytvorený čadičovou výplňou z jedného z najmladších vulkánov v Kremnických vrchoch, ktorý bol aktívny pred približne dvoma miliónmi rokov, na konci mladších treťohôr. Skala je odkrytý lávový, ryolitový prúd, ktorý končí výraznou strmou až kolmou stenou. Je to perfektný príklad selektívneho zvetrávania, ktorým sa pevnejšie ryolity dostali na povrch z erózii menej odolných sopečných pyroklastík. Z východnej strany sa skala nelíši od okolitých kopcov, ale západná strana sa vplyvom prírodných živlov a zvetrávaním prepadla do údolia, kde teraz sú rozsiahle kamenné moria a sute. Z vrcholu je fantastický výhľad na celú Žiarsku kotlinu od Hornej Vsi až po Starú Kremničku.
Na jastrabsku skalu sa dostanete po žltej turistickej značke z Bartošovej Lehôtky (výstup trvá cca 1 h 15 min), alebo zo železničnej stanice Jastrabá. Parkovanie je možné v Bartošovej Lehôtke, alebo na železničnej statici Jastraba.

BartosovaLehotka_jastrabska_skala1.jpg
BartosovaLehotka_jastrabska_skala2.jpg
Pohľad na Jastrabsku skalu z obce Bartošova Lehôtka

 

Jazierko Slobodné

sa nachádza v Kremnickom pohorí časť Jastrabská vrchovina. Dostupnosť k jazierku je z Bartošovej Lehôtky, Dolnej Vsi, Hornej Vsi, Kopernice, Lutily, Žiaru nad Hronom ako aj Starej Kremničky, veľa nám povie smerovník na Krížových cestách. Jazierko bolo počas socializmu vypustené, lebo papalášov rušili návštevníci jazierka pri ich poľovačkách a s tým spojenými radovánkami. Neskonalým úsilím Jozefa Kollára z Bartošovej Lehôtky a kolektívu okolo neho jazierko stabilizovali, bolo vybudované ohnisko, strieška z lavicami a stolom. Na druhej strane jazierka je kameň s vysekanými symbolmi Slovenska, ktoré vysekal Imrich Čaba Fodor. Kameň je vysoký do výšky pŕs dospelého muža. K jazierku bol zo 110 m vzdialenosti privedený prameň pitnej vody, na ktorom sedí žaba. Prameň postavil Ján Filanda z Kremnice, materiál na stavbu prameňa vyviezol Jožko Kollár na svojom lunochode. Žiarsky klub turistov každoročne v máji usporiada Hviezdicový výstup k jazierku, kde sa podáva guláš. Jazierko je obľúbeným miestom občanov Bartošovej Lehôtky, Dolnej Vsi a Hornej Vsi.

BartosovaLehotka_jazierko_slobodne.jpgJazierko Slobodné

Posedenie pri jazierku Slobodne 01.jpg
Posedenie pri jazierku Slobodne 02.jpg
Pri jazierku Slobodné vyrástlo nové posedenie,
ktoré zrealizovala a financovala firma M&J BUSINESS, s.r.o., Svätý Anton

Ďakujeme, 
starosta obce Ľubomír Bielik 

 

BartosovaLehotka_ovce.jpg
BartosovaLehotka_ovce2.jpg
BartosovaLehotka_ovce3.jpg
BartosovaLehotka3.jpg


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Kde používate internet?
 
 
10

 
 
 
19

 
 
 
4

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka